נמאס לכם מרשתות חברתיות? תתמודדו. הנביאים אומרים ששנת 2009 תבסס את הרשתות הנישתיות, אלו שמיוחדות לקהלים ספציפיים. תחשבו כמה טוב יכול לצאת לגולשים מרשתות חברתיות שמתמקדות רק בנושאים שקרובים במיוחד לחייהם, ללא הבזאר ההמוני של פייסבוק למשל, והצורך לאתר פרטנרים לעניין מסוים יקבל מענה מדויק יותר.כמובן שיש אלפי רשתות כאלו ברחבי הרשת, בחרתי להביא כמה שעושות משהו קצת פחות צפוי, רובן בעברית, למעט הראשונה.
Footbo – היא רשת חברתית חדשה לאוהדי כדורגל מרחבי העולם. אני מאוד אוהבת את השם, העיצוב, הפיצ'רים, הממשק, התכנים ויתר ההחלטות שקיבלו מנהלי האתר. דף הבית משקף יפה את מה שמעניין אוהד כדורגל שמעוניין לתקשר עם כמותו ולתרום תוכן לאתר. קולגה שלי מynet לשעבר, טליה זליגמן, היא מנהלת התוכן, והידע הרחב שלה בתחום בהחלט ניכר. במיוחד מגניבים הוידג'טים שהם מציעים לבעלי בלוגים ואתרים.

רשת אחרת ישראלית בתחום היא ליגה ליגה, היא מבוססת וידיאו, והמיוחד אצלם הוא שהם חילקו כ20 מצלמות וידיאו לאוהדים כדי שיצלמו את הנעשה במגרשים.

ועוד בספורט: הרשת החברתית של ספורט5 עוד לא הגיעה למיינסטרים משום מה. נדמה לי שטוב יעשו מוביליה אם יחזקו את התצוגה של הגולשים בדף הבית, תמונות, שוות מאלפי תכנים. רעיון היד2 שלהם מוצלח מאוד.

עסקים וחברה

הבלוג the co.ils מוכר לאנשי תעשיית האינטרנט והסטארטאפים. בתבונה רבה בנו אנשי הבלוג רשת חברתית מבוססת פלטפורמת נינג, לאנג'לים ומשקיעים ואנשים שמתים להגיע אליהם. אני לא יודעת אם מתקיימת שם תת סצינה של לתפוס הייטקיסט/ית שאולי יעשו אקזיט יום אחד, אבל הרשת בהחלט מרכזת רבים מאנשי המקצוע שמנהלים דיונים, קבוצות, בלוגים, וידיאו ועוד, ומקום להתעדכן בו בבאזזים האחרונים בתחום הweb.2. התמקצעות יפה מצד אנשי הקו.אילז, ומקום טוב למחפשי קריירה בתחום. אולי מה שהדה מרקר קפה, מקום שאני אוהבת מאוד, חשבו להיות פעם.

הנה הקואילים
הנה הקואילים

הנה רשת שהייתי שמחה אם הייתה ידועה יותר, "צעקה", Shout שהקים איתי ברגמן החולה במחלת דיס אוטונומיה מכיסו הפרטי. זו רשת שנועדה לאחד אנשים סביב רעיון, קמפיין, מטרה פוליטית או חברתית. במקום ברברת אגו, יש "קמפיינים", שיוזמים הגולשים למען נושאים כמו הצבת מצלמות בפעוטונים, ועוד.

bizmakebiz היא רשת חברתית עסקית, המיועדת ליצור קהילה תומכת לאנשי עסקים שעדיין זקוקים לזה. הרעיון שלהם יוצא דופן, תגמול כספי על כל עסקה שמצליחה שלה תרמתם, תגמול על הבאת חברים לאתר, ונטוורקינג כמובן. חסרים לי תמונות ועדויות של חברים באתר, אולי בשלב הבא.

"רשת חברתית בעולם האמיתי", כך מגדירה את עצמה "בשותף", מושג מהילדות שהפך לכותרת. לרשת הזו אפשר להירשם רק על ידי הזמנה של חבר רשום או פניה במייל לאתר. קשה להתרשם מיכולותיה, אבל היא עובדת הפוך מרשת חברתית סטנדרטית, נועדה בעיקר לשמש מנוע לשיתוף ומפגשים מחוץ לרשת, כמו ערבי אמנים ותרבות, תחביבים וכדומה. הקולקטיב שמופיע על דף הבית נראה שמח, בכל אופן, ואם אתם מחפשים קהילה ערכית, כך הם מצהירים, נסו אותם.

סיכום והגיג

אין ספק שהרשתות ילכו ויהפכו לנישתיות יותר, מפולחות וגם קטנות יותר. על מודל עסקי אין מה לדבר, בטח לא באיזראל, וכשרבים כבר יודעים לעבוד עם נינג ודרופאל, יש לקוות שהתופעה תהפוך להיות מיינסטרימית עבור ארגונים שונים, גם עסקיים וגם חברתיים כחלק הכרחי בפעילות האינטרנטית. ובכל זאת, כדי להפיק יתרונות עסקיים מניהול קהילה כזו, לא מספיק להציב אותה כמשימה נוספת לפקידת המשרד.

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *