Rest

ביקורות הגולשים של אתר המסעדות Rest ששייך כיום לתאגיד דפי זהב, היו מהפיצ'רים החברתיים הותיקים באתרי התוכן הישראלים. מה חבל שמאז הן לא התקדמו, וכמו קפאו בשנת 2000 מקסימום. תחום ביקורת המסעדות הוא מכרה זהב לתוספים חברתיים מתקדמים, ולפעילות תוכן שמחזיקה את האתר, גם עסקית. עד לפני מספר שנים, נושא הביקורות נחשב בעייתי מבחינת אמינות, אבל בדיוק כאן נכנסו הרשתות החברתיות עם הפרופילים והתמונה וחטפו את השוק. אני בטוחה שמנהלי האתר גולשים ברשת ויודעים משהו על טיבה של מהפכת תוכן הגולשים, משום מה, הם מתעלמים ממנה. חבל.

 

 החברה להגנת הטבע

איך, איך אתר כזה מרשה לעצמו לא להחזיק אפילו פורום? גלריות של גולשים? המלצות גולשים למסלולי טיול? איך זה יכול להיות שהאתר מתעלם מפוטנציאל קלאסי וקהילה נישתית צמאה שיש לה "פאשן" אמיתי לדבר, ותוכן פנטסטי היכול להעשיר אותו? רשת חברתית לאוהבי טיולים? לפחות חלק מהאלמנטים שלה? מי אם לא אתם.

 

 

הרשות השניה

לאתר הרשות השניה יש פורום, אבל לא קורה בו כלום. הפורום לא מנוהל ויש בו הודעות ספורות ואין בו דיון. דיאלוג שקוף עם הגולשים-צרכנים אין, ומדובר בגוף ציבורי שתקציבו עשרות מיליונים בשנה, והוא מנהל בכוחנות את מאבקיו בגופים המשדרים. בפתיח לפורום נכתב כי הרשות השניה תגיב מידי פעם לדיונים, ותמיד תיקח לתשומת ליבה את הנכתב. מדובר בעלה תאנה. זו גישה מיושנת, מתנשאת, וחסרת מודעות ליחסי הכוחות האמיתיים בשוק המדיה. המאבקים האחרונים והסכנה לקיומו של ערוץ 10 – הקולות הקוראים לבטל את הרגולציה לא מעירים את שלטונות הרשות, ולא מביאים לפתחם את ההזדמנות לשתף את הציבור בנושאים המהותיים האלו. הגיע הזמן.

15 תגובות

 1. אתה רוצה לפרט את הביקורת שלך או סתם להשאיר אותה תלויה באוויר?
  לא לוקחת קשה, הבלוג אמור לשרת את מטרותיי המקצועיות, לא לשמש זירה חברתית, כאלו יש לי בשפע.

 2. בתור קורא חסרים לי כמה דברים בבלוג כמו פלאג אין שמאפשר לקבל מייל כשמישהו מגיב לתגובה שלי.
  מאחר והבלוג משמש למטרות מקצועיות והמקצוע שלך הוא יועצת למדיה חברתית (אם אני לא טועה), אז הסנדלר לא יכול ללכת יחף.

 3. עומר, טוב, פלאג אין כזה אוסיף, אבל לא רציתי כאן יותר מידי רעש, כדי לא להפריע למטרות העיקריות של האתר, לדוגמה, פידים מטוויטר, שבהם אני כותבת גם דברים שלא קשורים מקצועית לא צריכים לדעתי להיות כאן.

 4. הי ריקי, אלו לא האתרים היחידים החסרים פעילות חברתית או תקשורת דו כיוונית, מן הסתם. אך בהחלט בין הבולטים שבהם. לדעתי גם ZAP יכול היה לשפר את יכולות התקשורת בין קהליו, אם באמצעות פורום או כלים דומים. ויש עוד ועוד.

 5. אני לא רוצה להתיחס לאתרים הספציפים הללו כי אני אל מכיר אותם. אבל בתור אחד שעשה די הרבה אתרים לתאיגידים כאלה אני יכול להגיד שני דברים . דבר ראשון בשלב האיפיון כולם רוצים פורמים (או לפחות רצואז בימי הרק חול וחול של האינטרנט.) לא רק רצו פורמים אלא שגם חזו שהם מוצפים בפניות ובמאות תגובות ביום (בחיי באמא שלי) עשיתי אתר למשל לחברה שמכרה מכונות ליצור כבלים הבעלים שכר פקידה מיוחדת (זה בשנת 97) כי הוא חזה שיהיו מאות תגובות ביום בקהילת יצרני הכבלים. כל הנסיונות שלי להסביר לו שבהתחלה זה יהי קצת קשה עלו בתהו . הוא היה כל כך מאוכזב לגלות שאף אחד לא כותב בפורום שלו…..(הוא אבל מכר מכונה ללקוח שהוא לא הכיר בשבוע הראשון של האתר ברווח שכיסה את עלות הפיתוח כולו..) ופורום ללא תגובות זה הרבה יותר עצבו מאתר ללא פורום…

  הדב השני זה שאם כבר יש ואם כבר מישוה טורח לכתבו לא תמיד הם עונים (ראי למשל אפילו פה באתר כל מועמדי מרץ נהיו בלוגרים רק שהם לא עונים לשאלות אותו דבר תאגידים)
  והכי נורא הם לא יכולים להבין איך אין להם שליטה על זה…..ככה שכבר יותר טוב להם אולי בלי רשת חברתית באתר.

 6. אור, היי, בהחלט, זאפ משווע לזה גם, אבל קראתי שהם עושים שת"פ עם תפוז לפני כמה חודשים, בינתיים עוד לא רואים אותו.
  עדי, מסכימה איתך, אם אין מי שיענה, אין אסטרטגיה של שיתוף לקוחות ועדיף לא להעלות פלטפורמה. העניין הוא, למה חברה כזו צריכה פורום? מי אמר שפורום זה הפתרון שלה ואיך היא דאגה להפיץ את קיום הפורום ללקוחותיה הקיימים והעתידיים?

 7. קל מאוד (ופופולרי מאוד) לבקר אתרים ובכלל, עשייה של אחרים. לעומת זאת בפוסט הזה עשית דבר קשה יותר ויפה יותר – איתרת הזדמנויות, הצעת אפשרויות, הראית מה כן אפשר ומה כדאי. בקיצור, הדגמת את מה שאת מטיפה לו.

 8. אכן זיהוי הזדמנויות. הזדמנויות לאפשר לגולשים לבקר מסעדות מוצרים וכדומה.

  אבל זה לא חייב להיות שייך למישהו זה יכול להיות שייך לכולם:

  הנה: http://kwish.wikia.com

  אם אתם יודעים לזהות הזדמנויות כבר תבינו לבד…

 9. אתר רסט הוא משרד פרסום – ומתוקף היחסם שלו עם הלקוחות שלו הוא לא יכול לאפשר רשת חברתית פתוחה.
  גם בתחום של ביקורת מסעדות שקיימת באתר הלקוחות (כלומר בעלי המסעדות) רשאים למחוק הודעות שאינן משבחות את המסעדה שלהם. וכל הביקורות שמתפרסמות כתוכן באתר הן ביקורות ממומנות, במסגרת הסכמי הפרסום של המסעדות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *