הדבר הראשון שאתה נתקל בו בחדר מלון, כל מלון, הוא הריח. יש ריח לזיכרון, ויש ריח לבתי מלון, ובמיוחד לחדרים. א' אומר שיש להם חומרי ניקוי מיוחדים, אבל אני חושבת שמדובר בריח שנספג בקירות וברהיטים, והוא הריח של בני האדם שהיו בחדר לפניך. ריח הרגעים שלהם בחדר הזה, גופניותם, זיעתם, משגליהם, והיותם בכלל. א' מוסיף שזה הכי מוזר, בחדר הזה ובאמבטיה הזו היו עשרות אנשים רק בשנה האחרונה, אבל במלון מנסים למחוק את ההסטוריה של החדר ושל מי שישב בו לפניך, וכמה שהמלון יותר יקר, הרבה יותר משתדלים למחוק אותו.

 

 

2. וידאו שצילמתי: מיסה נוצרית בכנסיית סיינט מריה מג'ורה, הייתי שם, ולרגעים ההם הייתי במימד אחר של המציאות. לגמרי אחר. הטקסיות, האסתטיקה, הפולחניות, ומחשבות מטרידות על מלחמות בין דתות.

 

3. העין והיד הפיקו בטיול של 4 ימים 500 תמונות. מעניין כמה היו מהן אם לא הייתי יודעת שהן נועדו לתעד, ולשמר את הזיכרון. זו אחת האהובות עלי, מכנסיה אחרת, שאני עייפה מכדי לזכור את שמה, אבל בטח מחר אזכר. ראו את האור ואיך הוא נופל בצורה גיאומטרית.

 

12 תגובות

 1. "ומחשבות מטרידות על מלחמות בין דתות".

  אכן.

  הדתות למיניהן וסוגיהן והמלחמות ביניהן הביאו את הדברים הקשים ביותר בהיסטוריה של המין האנושי.

  בעצם, זה לא הדתות. אלו האנשים שהחליטו שהם "הבעלים" של הדתות האלו , הם אלו שחושבים שהם יודעים בדיוק מה הדתות רוצות, או כאלו שניצלו את הדת כדי לצבור לעצמם כוח, כמעט בלתי נתפס.

  ולצערנו, זה קורה עד היום.

  שי

 2. היה ריח נהדר, מתוק, של בתי מלון. אולי בעצם של מוטלים זולים, אבל עוד לא ידעתי את זה אז.

  לא ידעתי שזה בסך הכל הריח האינטנסיבי של מעשנים כבדים בדירות אמריקאיות שכורות וסגורות, שמתאמצים מאוד להסתיר את ריח הסיגריות לפני שההורים באים לבדוק שעוד לא נשרת מהקולג'.

  מאז, אני די מחבבת את הריח הזה, המתוק מסריח.יש לו היסטוריה.

  אבל השבוע, ביקרתי חברים בבית מלון ברובע הלטיני, ויש שם מין מתזים מיוחדים, אלקטרוניים, שכשהם מרגישים שמישהו עובר במסדרון הם מיד משחררים התזה רצינית של בושם עדין ומצוין. וככה כל החדרים – רובם, כך התרשמתי, תפוסים על ידי משפחות ישראליות מבוססות – מריחות כמו רומן יוקרתי.

  (ברוכה הבאה, התמונה העליונה מקסימה בעיני).

 3. בועז, לאכזבתי האוכל היה בינוני. מלבד ארוחה טובה אחת בלילה האחרון במסעדה בטרסטברה, שכללה בעיקר שרימפס בגריל ופנה קוטה מדהימה, היתר נפלו מהרבה מסעדות בתל אביב. גם הקפה לתדהמתי היה חלש, והיום כבר חיפשתי בטירוף אחד של אר קפה, אבל היו פקקים.
  ואני ממש לא יכולה לראות יותר פיצות, מצטערת, וגם מפסטה אני עושה הפסקה.

  שי, אכן. אני חילונית לגמרי, אבל איכשהו הרגשתי צרימה מסוימת בבילוי הקרתני בכנסיה ביום של ליל הסדר.

  כנרת, יפה כתבת. אני דווקא ממש סולדת מהריח הזה של בתי מלון, התגעגעתי לריח הבית, אם כי, אירונית החתולה שלנו הכינה לנו הפתעה דוחה במיוחד. יש כל כך הרבה תמונות, יקח לי שבועות לסדר.
  אחד הדברים הכי אירונים ומצחיקים בטיול קרו בערב לפני האחרון. אכלתי עם התינוקת במסעדה לבדנו, הבחורים היו בטיול לטיבולי. התינוקת זללה ספגטי באופן לא הכי אסתטי בעגלה. ישבו מאחורינו שני אמריקאים,ואחד אמר לשני: you see? thats italiens! ולמרבה חרדתי הרים את המצלמה לצלם את שתינו אוכלות… וכך הרגשתי מה זה להיות מוצג לתיירים.

 4. הנה ארכיטקט עם כרס שאף פעם לא היה ברומא…

  אני אוהב את שתי התמונות, העליונה עם המון אווירה מסקרנת
  מבני דת, כמו גם מוזיאונים, מתוכננים כך שישחקו עם האור, ישתמשו בו, יעבירו איתו תחושות, במוזיאונים זה איך להשתמש באור מבלי לסנוור את התצוגות, ובכנסיות, ולפעמים לא רק בכנסיות, זה איך ליצור תחושת אלוהות, עוצמה, נשגבות, אמונה, וזאת על ידי גובה, חללים גדולים ומרשימים, אור שחודר רק דרך מקומות מסויימים ומעצים את החלל, דקורציות וכ"ו
  ולא רק בתקופות נושנות אלא גם במאה העשרים, תיראי את הדוגמא של כנסיית רונשאם של לה-קורבוזייה עם הבניים בצורת סירה או כובע נזיר וחלל הפנים עם חרכי וריבועי הפתחים הקטנים לאור, גם אצל טדאו אנדו במבני דת שונים, חפשי בגוגל

 5. אכן רומא רצופה מבנים שמעניקים תחושה נשגבת, וגם הארכיטקטורה סביבם עוזרת לזה, תכנון טוב ומחשבה על שימור. השאלה אם זה ישאר. מול הפנתיאון למשל פתחו מקדונלדס, וגם ריפליי.

 6. כמו סינדרום-ירושלים, רק מעניין יותר:
  הארכיטקטורה, העצים, הקפאין, השפה.

  רק לחזור אליה שוב ושוב

 7. של אנשי חדר המלון שלפני.
  בג'קוזי אומרים כי האנשים שבקרו לפניך ניכרים
  וגם אלה שהיו לפני לפניך ואלו שהיו לפני לפניך
  ובטח אפשר להגיע עד פרעה.

 8. עובדה! זרקתי מטבע עם הגב למזרקת טרווי.
  מלוכסנת, נורא הצחקת אותי עם המשפט האחרון. 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *