יונתן

מילים: יונה וולך
לחן: שמעון גלבץ

אני רץ על הגשר
והילדים אחרי
יונתן
יונתן הם קוראים
קצת דם
רק קצת דם לקינוח
לקינוח הדבש
אני מסכים רק לחור של נעץ
אבל הילדים רוצים
והם ילדים
ואני יונתן
הם כורתים את ראשי
והם כורתים את ראשי בענף
בענף גלדיולה ואוספים את ראשי
בשני ענפי גלדיולה ואורזים
את ראשי בניר מרשרש
יונתן
יונתן הם אומרים
באמת תסלח לנו
לא תארנו לעצמנו שאתה כזה.

 

אחר הצהריים במרכז המסחרי של שכונה צפון תל אביבית. בבית קפה אחד תלו את המאמר העלוב של בן כספית על ג'קו על הויטרינה שלהם, והדגישו את חלקו במרקר צהוב. ואז הבנתי שהחברה הזו פשוט יצאה מדעתה.

 

ג'קו היה הפייבוריט שלי, רק בזכות השירה המרגשת שלו, כי הוא תמיד נתפס אצלי כטיפוס יהיר. אבל דווקא בעקבות הפרשה המופרעת הזו והמשגה שעשה, שזכה אצלי לקרדיט לא קטן על האומץ המסוים, התחלתי גם לחבב אותו. מקווה שאמא שלו עושה עבודה טובה בימים אלו.

23 תגובות

 1. זה את עדת הספינולוגים שמשסים את הציבור צמא הדם ביונתן, בשביל להסיט את האש והזעם מכיוון מי שלא סיפק לציבור את הראש של נסראללה (ולפה יתאים אולי השיר המחתרתי "ראש של חיזבאללה" שראיתי לפני כמה שנים בערוץ 24, וזהות יוצריו עלומה).

 2. מהתחלה נמניתי על אלה שחושבים שטיפשי לצפות מכוכב בידור להוות סמל שיספק את המאוויים הפטריוטיים של כל עם ישראל. אבל לאחרונה התחלתי לחשוב קצת אחרת – המשגה הוא של שידורי קשת, וזה משגה ענק.

  1. בימי המלחמה קשת פרשו את כנפיהם על הצפון ותושבי הצפון, הציבו שם את אולפן כוכב נולד כאילו מדובר בשידור לאומי, והתנהגו כרשת ממלכתית לכל דבר ועניין. פתאום, כשזה בעוכריהם, הם מתנערים מן האחריות הזו. פתאום מדובר רק בבידור מסחרי, ועזבו אותם מהשטויות המלחמתיות. יש כאן צביעות לא קטנה.

  2. האם באמת, ומדוע לכל הרוחות, נתנו לג'קו להתראיין בלי שני יח"צנים מימינו ומשמאלו, שירסנו אותו? מה, הם לא יודעים שמפורסמים "ירוקים" עושים טעויות ענק בראיונות?
  יש לי הרושם שג'קו הופקר קצת להיות בשר תותחים (נו, אם לא במלחמה אז לפחות שייפצע בקרב תדמיתי, הא-הא). אני לא טוענת שזה היה במזיד או מתוך שאיפה צינית לעוד סערה ציבורית, למרות שאפשר לטעון גם את זה. הטענה על טיפשות וחוסר מקצועיות שלהם חזקה מספיק. מקווה שהבאים אחריו ילמדו את הלקח – כמו שלא מדברים עם התובע בלי עורך דין, כך לא יוצאים ל"7 לילות" בלי סוללת דוברים ויח"צנים.

 3. אביב גפן עשה את אותם דברים, רק שזה קרה לו בגיל 18 וחצי. אני זוכר את אביב גפן הולך ברחוב שאול המלך בתל אביב עם גיטרה ב-1993 ונהג מונית פותח את החלון ויורק עליו. זו המדינה שבה אנחנו חיים. זה לא חדש.

  אני לא בטוח, אגב, שזה יפגע בג'קו לטווח הרחוק – אם הוא יסמן את עצמו באמת כסוג של
  אלטרנטיבה עיקשת למיינסטרים המלוקק.

  אם דודו טופז עשה מיליונים של דולרים אחרי נאום הצ'חצ'חים – ואם ביבי נתניהו אחרי "פרשת הקלטת הלוהטת שהיתה או לא היתה" עדיין מככב בפוליטיקה הישראלית, ואם שמואל פלאטו שרון עוד מרים מיזמים, ואם אביב גפן התחבק עם ראש הממשלה שעליו הוא כתב חצי שנה קודם "מי זה הולך שיכור? זה ראש הממשלה!" – אז כנראה שאפשר לעשות פה הכל.

  הצביעות. זה מה שמשגע אותי. 3/4 מהרוקרים הישראלים, הדוגמניות והכדורגלנים (שבואו נודה על האמת: זה לא באמת שירות צבאי, מה שהם עושים…) כל אלה לא התקרבו לאפסנאות מימיהם.

  ג'קו לא הוכיח תבונה רבה, כשהלך להתראיין בשבוע שאחרי הזכיה, עם כל עודפי האנדרנלין והאלכוהול בדם.

  הוא לא צריך להתראיין, כי אין לו שום דבר למכור עכשיו לקהל. פשוט ככה. אין לו אלבום, אין לו סיבוב הופעות מתוכנן, בסך הכל לפני דקה הוא זכה בתחרות קאוורים בערוץ 2 – לא היתה לו שום סיבה שבעולם לעשות את השטות והטעות הזאת.

  אני מקווה שהוא קיבל צריבה מספיק חזקה, כדי להישמר מהאש בפעם הבאה.

  אם הייתי יועץ התקשורת שלו, לא הייתי מרשה לו להתראיין אחרי הזכיה לאף אחד, בשום מקרה, מה שלא יהיה.

  אבל הטעות נעשתה ועכשיו מה שנותר זה רק לרכב על הדרקון יורק האש. במלים אחרות: יאיר לפיד צריך להזמין את ג'קו ואת אמא שלו לראיון מפומפם היטב, ובראיון הזה ג'קו יצטרך להזיל דמעה, להגיד שלא הבינו אותו טוב, שהוציאו דברים מהקשרם, שהוא מתגעגע לאבא שלו, שאם הוא היה עכשיו בן 18 הוא היה מתנהג אחרת, וכו'.

  הקהל הישראלי מאוד אוהב חרטה פומבית, רצוי עם דמעה. השכל היהודי כבר לא עובד מזמן, אבל הלב הרחמן עוד קיים אצלנו.

 4. במקום להיות כוכב נולד מלוקק שמשחק באופרות סבון ג'קו (בעצת היועצים) ממצב את עצמו כאלטרנטיבה אותנטית ומרדנית (בעצת היועצים).
  זה לא יפגע בו כי במדינה שלנו הכל שיטחי. גם הפטריוטיות.

  השערוריה היא איך שמענו את זה רק עכשיו – מעולם לא ראיתי כוכב נולד (מצידי אל תאמינו) אבל הייתי מצפה מתוכנית ריאליטי מקצועית ומופקת לעילא שתשרטט נכון (אפ גם מוקצן) את דמותם של המתמודדים. אז מה – קשת ניסו להעלים את זה בכוונה במשך כל העונה?

 5. השיר של וולך יונק מהסיפור על יהונתן המקראי (הבן של שאול) שדווקא היה לצבא אבל יצא לפעולת קומנדו נועזת שהטתה את המלחמה בדיוק בזמן שאבא שלו הכריז על צום.
  יהונתן שלא שמע על הצום חזר רעב ומצא יערת דבש. אכל את הדבש וספג את העוקץ כמי שעבר על פקודת המלך כל זאת למרות המבצע ההרואי שהטה את הקרב…

  http://www.mechon-mamre.org/i/t/k/k08a14.htm

  ומה שייך כאן הלחן (המצויין לכשעצמו) של גלבץ?

 6. מדובר בזוכה בכוכב נולד, למען השם, לא בחתן פרס ישראל. ומעבר לזה, לא ברור למה להחרים מישהו ששוחרר כחוק מצה"ל אבל להמשיך ולחבק כל מיני זמרות ודוגמניות שלא התגייסו מטעמי דת, שהרי לפי אותו הגיון, אלה לא רק ירקו בפרצופה של המדינה ושל צה"ל אלא גם בפרצופו של הזרם הדתי שאליו הן כביכול משתייכות.
  מאז שהפרשה הזאת צצה אני תוהה אם אנשים בכלל מקשיבים לעצמם. אם אני הייתי ג'קו אייזנברג המסכן, הייתי מחזירה לכל מי שנפגע ממני 3 שקלים על האס.אמ.אסים ששלח, וממשיכה הלאה בחיי.

 7. לא עקבתי אחרי הדקויות הפרסונליות במפגן כוכב נולד האחרון, אבל בהחלט סקרנה אותי יכולת השרידות שלו בעצם ימי המלחמה, בין הודעות הנפילות, פריבילגייה ששום תוכנית בידור לא נהנתה ממנה עד כה. זה לבד שווה התייחסות. שמתי לב באחד משלבי התחרות, שהחבורה שרה יחד את 'שלווה' של להקת הנח"ל. כלומר, הרצון לשדר שלווה ולא-מלחמה, גם הוא לקוח אצלנו מהווי של חיילים בבסיס, מה שרק שב והוכיח שישראל היא חברת צבא, ואין להתפלא לכן על זרמי השופכין בעניינו של ג'קו. על המקורות הפוריטניים של התחרות והערצת הקהל בכלל, כתבתי בזמנו בענייני הסמים של השופטת לשעבר, ריקי גל http://www.notes.co.il/shalit/10994.asp

 8. ושלא ימשיך עם ההתנצלויות שלו
  ושלא יביע חרטות פומביות אצל יאיר לפיד (כי אז א ני, במקרה שאטעה ליפול על תכנית של י.ל., אעביר מיד תחנה)
  ולא יתנחמד ולא יתמרכז ולא יחפש את חיבוקו של ראש הממשלה.

  ובעיקר, שימשיך עם המוסיקה שלו.
  לא ממש התחברתי אל כוכב נולד השנה, אבל ממנו, אני מאמין עכשיו, עוד יכול לצאת משהו.
  ואולי זו אחת התוצאות הטובות, שלא בכוונה, של התלהמויות ציר הרשע, שהן הוסיפו לג'קו אוהד.

  http://israblog.nana.co.il/blogread.asp?blog=54112&blogcode=4855568

 9. בועז, היית מאמין שהעסקתי את מוחי הקט בסוגיה מה היית כותב/אומר על הנושא? 😉 מחמאה . ולמרות שאני בימי אופוריה של אחרי הלידה של התינוקת שלי, קראתי כל פוסט שפרסמת לאחרונה.

  מעניין, גם אני ייעצתי לו בטלפתיה ללכת ליאיר לפיד…

  מסכימה עם התגובה וגם עם צועד בנעליו, בהחלט אם ימשיך בקו הבלתי מתפשר זה יהיה לטובתו, אם כי רצוי לצטט בראיונות.

  אורן, מעולם לא שמעתי על פרשנות כזו ליונתן, שזה הטקסט הכי אהוב וקרוב אלי מאז גיל 14, התוכל להאיר את עיני מהיכן נלקח הניתוח? אני קראתי ניתוחים על כך שיונתן = יונה. השיר עליה ועל חוויותיה.

  דוד שליט, אכן, זה מה שהיה הכי מבהיל, חברת צבא פוריטנית להחריד.

 10. ולא בקיא בניתוחים ופרשנויות, אבל יונה וולך היא אחת המשוררות האהובות עלי. אני מכיר, אמנם, את הפרשנות של יונתן=יונה אבל זה נראה לי כמו רובד נוסף שקשור לעיסוק של יונה במגדר וגם לשם יונתן ולחוויה שכנראה דברה אליה מאוד.

  לתומי חשבתי שההקשר ליהונתן המקראי ו"פשע" אכילת הדבש הוא ברור. זה נראה לי מקרי מדי לדבר על יונתן, דבש וחוסר סובלנות של הקהילה בלי להדהד את הסיפור מהתנך.
  בתנ"ך אומר יהונתן באירוניה: "טעום טעמתי מעט דבש במקל אשר בידי – הנני אמות".
  (זה אחרי שהוא כועס "עכר אבי את הארץ – ראו-נא כי אורו עיני כי טעמתי מעט דבש")

  זה גם נראה לי בדיוק באותו קו של השיר יונתן של רחל:

  ועליך למות יונתן?… מה עגום
  נתיב האדם בעולם הזועם
  על כולנו במחיר החיים לשלם
  את מעט הדבש הטעום

  אבל אולי אלו באמת אסוציאציות שלי ושלי לבד. אני דווקא מבסוט מהן.

 11. את החלק הראשון בשיר של רחל:
  מבעד לדק מרחקים – צלם ענוג,
  נער רך בתלבושת הדר;
  לב-אמונים – לא נשט רע בצר
  ובקרב אחור לא נסוג

 12. בניגוד לכתבה הדמגוגית, מלודרמתית ואף פושעת של בן כספית + הדרישה התואמת של פיני בדש לחרם כולל, אני דווקא תומכת בהליקון. סוף סוף מהלך מושכל שמתבסס על סיבות ראויות ופרופורציוניות. זה דבר אחד ללכלך על אמנים אחרים תוך שימוש מאסיבי במילה 'מקיא' על שלל הטיותה, וזה דבר אחר להגיד שהם עושים חרא מוזיקה ולנמק מדוע אתה חושב כך. ועל זה שהוא אפילו לא הוכיח את עצמו עדיין בביצה המוזיקלית ועדיין הרשה לעצמו להטיח רפש לכל עבר אני עדיין לא מדברת.

  אגב, אל תדאגי לו. אני סמוכה ובטוחה שלייבלים רבים ינצלו את ההזדמנות וידפקו על דלתו.

  ocean

 13. אני חייב לומר שהתביישתי לקרוא את הכתבה של בן כספית. הרגשתי תחושה עמוקה של סלידה ובושה מול הטקסט המתלהם והבלתי עיתונאי שלו. ממש כמו ההתנפלות של יאיר לפיד, בזמנו, על חוה אלברשטיין. רון מיברג הגדיר פעם את העיתונאים האלה כ"כבשה הפועה במרכז העדר".

  אני תוהה איפה העיתונאי שיפרסם את הטקסט הנגדי. השקול. החכם. המתון. לא היסטרי ומלודרמטי לשום כיוון. איפה רון מיברג כשצריך אותו

 14. באמת הזדמן לי לקרוא באותו יום את העיתון (מה שלא קרה כבר הרבה זמן) ותהיתי אם הכתב שפוי, או שמא העובדה שלא קראתי עיתונים שנים ואיני יודעת מי הזמר הצעיר, הרחיקה אותי מאיזו מציאות שהתפתחה פה ואינה מוכרת לי. אך לא, זו אותה המדינה, עם מנטליות "חבר'ה" שבבסיסה הצורך בשעיר לעזאזל ובטקסי לינץ'. זה נותן לאנשים כמוהו תחושה של שליטה.

 15. בועז ואיריס.
  הכתבה של בן כספית ממחישה את התפקיד שלקח הנבל העלק פטריוט בן כספית בפארסה החברתית הזו ואת תפקיד הקהל כמין המון מוסת.
  כשצדקנות הופכת לסיבה ללינץ', ככה זה נראה.
  אני אגב לא חושבת כמו שפוי מלחמה שהספין בא מהתקשורת, או מהפוליטיקה. אולי הפוליטיקאים משתמשים בתופעה כדי לתפוס כותרת ולהאדיר את תדמיתם הכביכול פטריוטית וכוחנית, אבל הספין הפעם בא מהציבור עצמו. העוצמה של התגובות מלמדת על כך, הפוליטיקאים והליקון מובלים על ידי הטוקבקים. פשוט שיעור חברה.

 16. הלוואי שאת צודקת, אני לא בטוחה שלא צריך לשמור על ג'קו פיסית עכשיו, מעצמו.
  אם לייבלים אחרים יעשו בחוכמה ויוציאו לו דיסק, אני ודאי ארכוש אותו. הוא שר טוב וגם כסוג של תמיכה.

 17. לא יודעת מה איתך, ריקי, אבל אני הייתי מתמצתת יומרנות, התנשאות והטלת רפש חסר תכלית על אמנים אחרים בעודך נטול קבלות משל עצמך במילה אחרת: טפשות. לא תמימות (להלן, לא ידע מה הוא עושה), אלא טפשות גמורה.

  אם בזה את תומכת הרי שהרגע סיפקת גושפנקא לעליהום הדמגוגי של בן כספית, למרות שאת דווקא לא בת 14. רוצה לומר: כשאותו ז'קו סוף סוף יוכיח את עצמו במעשים, אזי הוא יהיה ראוי לאיזושהי תמיכה. עד אז הבחור דנן ימשיך לא לעניין אותי במיוחד.

  ocean

 18. טיפשות, מה שתיארת, כן. לפעמים אנשים בגיל הזה קצת טיפשים, במיוחד כשהם נמצאים בסיטואציה כל כך משכרת.

  אני לא תומכת בטיפשות הזו, אם כי אני מסכימה עם תוכן הביקורת שלו על רמי ק. אני פשוט יוצאת נגד העליהום החולני, הלינץ' הברברי וחסר הפרופורציות נגדו. והוא כן הוכיח את עצמו, הוא זכה בכוכב נולד בעונה טובה. אמנם זה לא מצדיק ולא מותיר לו ללכלך, אבל מותר לסלוח לאדם שהתחלק.
  העליהום הלאומני הזה מפחיד אותי, זה הכל. ואני מזדהה עם נרדפים כנראה.

 19. ג'קו אידיוט כי הוא קודם כל קילקל לעצמו. אני מצדיק את בן כספית ומאד מקווה שג'קו שרף את כל הגשרים . התנהגותה של הליקון ראויה ביותר ואין לי ספק שיקח זמן רב עד שג'קו יצליח לתקן את הנזק אם בכלל.

 20. ג'קו אידיוט כי הוא קודם כל קילקל לעצמו. אני מצדיק את בן כספית ומאד מקווה שג'קו שרף את כל הגשרים . התנהגותה של הליקון ראויה ביותר ואין לי ספק שיקח זמן רב עד שג'קו יצליח לתקן את הנזק אם בכלל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *