אז מה היא יודעת לעשות, שאל א', על חברה המחפשת נואשות עבודה.
המממ. היא יודעת לכתוב. היא כותבת יפה.
יש יותר מידי אנשים שיודעים לכתוב, הוא פסק, באופן שקצת חתך בי.
ולקח לי רק כמה דקות להבין שהוא באמת צודק. נראה כי לכתוב זו אינה מיומנות מיוחדת בעולם מוצף טקסטים עד לזרא. ובתוך צונאמי המילים הזה, דברים אובדים.
מה אובד?

שפה

סגנון

תוכן

אמירה משמעותית.

השאיפה להשתמש בכתיבה, גם מצד הכותב וגם מצד הקורא, כאמצעי להתעלות רוחנית למשל.

 

מעמד הכתיבה מעולם לא היה כל כך נחשק ונערץ, כך נראה, כל כך הרבה אנשים מאמינים שהם יודעים וצריכים לכתוב (הבלוגים מראים זאת), ובו בזמן, הוא כל כך זול וזמין. אני מתעלמת כרגע מהשאלה מי באמת יודע לכתוב, והאם התיאור "כתיבה" מתאים לחלק גדול מן האנשים שעושים זאת, כתחביב או כ"מקצוע". האם זו שחתומה על גבבת האשפה הכתובה הזו, למשל, רואה בזה מקצוע? אם כן, או אם העורך שלה כן, יש יותר מידי אנשים, אלו שבאמת יודעים לכתוב, שצריכים מקצוע חדש. אולי המקרה שהבאתי בקישור, ועוד מקרים אחרים מתאימים יותר להגדרה העממית "לרשום", במקום לכתוב. אולי צריך להכריז על זה ואז לא תהיה שכיחה כל כך הצרבת.

 

10 תגובות

 1. שלך. באתר הזה שאליו את מתייחסת כמו באתרים רבים אחרים וגם בעיתונות, כן גם בה, אנו עדים לפרי באושים של דמה – עיתונאים
  שכתיבתם מבישה ומביכה.
  ולא רק רמת כתיבתם מבחינה לשונית, במיוחד התוכן,
  התוכן.

 2. בינינו, ממתי איכות הכתיבה הייתה מדד להתברגות למקצוע העיתונות? אז כן, יש כאלה שעושים את זה בזכות הכישורים אבל הרוב עושים את זה כי הם מכירים את האדם הנכון. אני לא צריך לספר לך על מאפיית עירוני א' בתקשורת הישראלית, ומספיק שקראת את מעריב סופשבוע האחרון ואת כתבת קוני האי ביי בשביל להבין מאיפה משתין הדג. אני דווקא די מבסוט מזה שכולם כותבים, אולי זה ינתץ קצת את העדפת המקורבים הזו. מה שיותר מדאיג אותי הוא שהמוחות של האנשים מצטמצמים ויש פחות ופחות רעיונות חדשים, אבל זה לא קשור לאיכות הכתיבה. עדיף שמערכות עיתונים יקחו אנשים שלא יודעים לכתוב טכנית, אבל בעלי רעיונות טובים.

 3. אני קורא את הכתבה בוואלה שואל את עצמי: העולם השתגע? אין גבולות? האם מותר לכתוב הכל? האם דבר כזה צריך להתפרסם?

  נכון, זה בוואלה — הפורטל הכי שנוא עלי, כבר שנים רבות, על שהביא את התרבות הקלוקלת לאינטרנט הישראלי — אבל דבר כזה לא אומר שאולי בכל-זאת טעיתי בהגנתי הסוחפת על חופש הביטוי? אולי דווקא צנזורה זה דבר מבורך לפעמים?

 4. עזי, גם עלי וואלה הוא האתר הכי שנוא ברשת. לגבי צנזורה, אני לא יודעת. זה נושא לדיון ומחשבה. העונש הכי גדול יהיה להתעלם ולא להיכנס אליהם. חבל לי שיש אנשים שניזונים מהדברים האלו, בעיקר צעירים.

  יונית, מה שכתבת זה מה שניסיתי לומר, בין היתר.

 5. יותר מדי אנשים שלא יודעים לכתוב, כותבים.

  אני חושב שאת הכותרת שלך קראתי דווקא הפוך ולא כפי שאת התייחסת אליה; אני ראיתי בה דווקא ביקורת. היא אומרת "יש יותר מדי אנשים שיודעים לכתוב" בנימה מזלזלת. טוב, אבל פה צריך לשמוע את המשפט, את נימתו

  אגב, אני יוצא נגד כל תוקפי ה"רשמתי". רשמתי הינו, לפי דעתי, הפעולה המוחית דווקא שמננה יוצא הכתוב

 6. לא רק שיש שחיקה במילה הכתובה, אלא גם באפשרויות הפרנסה בתחום מרוב אינפלציית כותבים. כשבוואלה מקדישים מדי שבוע טור מיוחד לשורות SMS נטולות הקשר ופשר מהפלאפון של אביטל דיקר כאילו היו תוכן תרבותי, כנראה שבאמת הגיעה העת שאהרהר בהסבה מקצועית.

 7. בעל העמדות הריאקציוניות שלא מבין בכלל למה אנשים למשל כותבים בלוג. יעל, בדיוק. וגם אני לא מבינה את מהות המדור של הגברת, הם בטח חושבים שהם נורא נורא עדכניים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *