נכון שאתם קוראים שוב את הכותרת וחושבים, "מה לזותי ולזה?".

אז גם אני. אבל זו עובדת החיים שלי לאחרונה, קוראים לי ר' ואני מכורה למסחר בניירות ערך.

אני, שמתמטיקה ופיננסים רחוקים ממני כרחוק השלום בין ישראל לאיראן, שהמורה למתמטיקה בכיתה יוד שהעניק לה שיעורים פרטיים פיטר אותה, מרוב ייאוש. הוא נאנח ואמר, "עזבי, את לעולם לא תתפסי את זה". ואת נושא ניהול הכספים שלי במהלך חיי הבוגרים אפשר לכנות במילה אחת : "קטסטרופה".

 

זה התחיל באוקטובר אשתקד, השתחרר לי איזה חיסכון שחסכו לי בעבודה, אני הרי אף פעם לא חוסכת, זה נגד הטבע שלי, לחיות כאן ועכשיו, או יותר נכון לקנות כאן ועכשיו. בהתחלה התייחסתי בחיל ורעדה ליתרה החלומית, גם אחרי מחיקת שליש שלה לכיסוי המינוס, לא יתרה שתרגש את צבי זיו כמובן, אפילו לא שליש משכורת חודשית שלו, אבל בשבילי זה היה עניין של פעם בחיים,

בהתחלה שמתי את הכסף בשתי קרנות מחורבנות, אחת של מטבע חוץ ואחת של אג"ח. חשבתי שאני חייבת לנהוג באופן סולידי ומחושב, שיקול דעת ר', "אחרת תאבדי הכל כמו שאת רגילה" לחש לי קול הרציונאל. אבל בפנים געש הרעב. הקרנות דשדשו ואחרי חודש מכרתי אותן, הבאזז על הבורסה היה חזק ומסעיר מידי, ובתור קוראת  "דה מרקר" נלהבת לא יכולתי להמנע מלהיחשף למידע המגרה, על הגיאות המסחררת ורווית הריגושים. המלצות של ברוקרים, גיבורי השעה, ניתוחי מגמות, תחרויות וירטואליות בתיקי השקעות, דה מרקר יותר מכל עיתונות כלכלית אחרת מציב את המסחר בשוק ההון כתרבות, יותר נכון כבידור, כבילוי סקסי לבורגנים שרואים במשקיעים המוצלחים אייקונים, מושאי הערצה, לא פחות.

בראשית השקעתי בטבע, החברה שהפכה למודל עבור הישראלים, רואים בה תעודת ביטוח פיננסית בתחום המסוכן הזה. "שמעתי שהכי בטוח להחזיק טבע", אמרו לי כאלו ששמים את הכסף בפק"מ, 4 אחוז לשנה ובנק מרוצה עד הגג מהתמימים הנוספים שלכד ברשתו. ביטחון זה חשוב, אבל טבע שבאותה תקופה אמנם עלתה, כבר ירדה בשלושת החודשים האחרונים בחמישה אחוזים. זה דווקא נחמד שגם המודלים הסולידיים יכולים להתערער, אפילו להתרסק. אין חוקים.

לאט לאט התחלתי לסחור על בסיס יומי. נשאבתי לצריכה אובססיבית של אתרי בורסה ולפורומים שעוסקים בשוק ההון , הייתי שם על תקן אטרקציה שכן מספר המשתתפות שם בודד עד מאוד, ושועלי המסחר עדיין מתייחסים לנשים בתחום בפטרוניות שקופה. אבל את משלימה עם זה כי את רוצה טיפים, וחלק מהטיפים הם כסף, לא מעט כסף, אבל חלק מהם הם מלכודת טראגית.

כמה מהחברות שעברו בתיק שלי, בחודשים האחרונים, דלק, דלק נדל"ן, אלרוב נדל"ן, נייס, אפריקה ישראל, אורכית, וזו רק רשימה חלקית. המסחר שלי מתאפיין באובססיביות, חוסר סבלנות, ותנודות בין אופוריה לדכדוך, מסחר בבורסה הוא מראה לאישיות.

היו לי כמה "סיבובים" (ז'רגון משקיעים) חביבים, וכמה נושאי מפח נפש. אחרי כמה חודשים, גם המסחר האינטנסיבי לא הספיק לי, והתחלתי לשלוח ידי באופציות – התחום הכי תנודתי, מסוכן ומסעיר. קשה לומר שאני נועזת במיוחד, זו עוד הפתעה שגיליתי על עצמי. אני משקיעה באופציה סכום שמרני של חמשת אלפים שקלים לכל היותר, אם היא מתחילה לרדת אני בורחת, אם היא עולה אני מסתפקת בעשרה-עשרים אחוז ויוצאת, כדי לא להתרסק.

 

קמהדע. 200 אחוז בשלושה חודשים. לאמיצים (לא אני) בלבד.

יצרתי קשרים עם אנשים ששונים ממני מהותית בגיל, בתחומי התעניינות, בנטיות. אנשים שלעולם לא הייתי מתקשרת איתם באופן אחר ובאמת אין לנו כמעט שום נושא שיחה למעט השקעות.

חלק מהסוחרים המנוסים האלו, עושים באופציות רווחים דמיוניים, מעוררי השתאות וקינאה הם מדווחים על הרווחים האלו בכאילו נונשלנטיות בפורומים, ועל ההפסדים מספרים פחות, כי לאופציות האלו יש נטיה לרדת בדיוק באותם שיעורים, אם לא יותר. ולכסף להימחק.

אפשר לחלק את סוחרי האינטרנט לשני דפוסים סטריאוטיפים עיקריים: המקצוענים, אלו שבקיאים בניתוחי חברות מאזנים, שווי שוק, מכפיל הון, מתחרים, וסיכויים. חלקם מומחים בניתוחים טכניים, והם לא סוחרים של "מכות". ההשקעה במניות אצלם היא השקעה בחברות עצמן, אלו שהם מאמינים בהם, והיא לטווח ארוך, הם מממשים את הטענה של עיתוני הכלכלה שמדובר בחיסכון הכי טוב בתחום הפיננסי.

האנשים האלו מתייחסים אלי ולשכמותי כ"כסף טיפש". לפעמים הם צודקים.

 

ויש את אנשי האלטרנטיב, סוחרי האופציות ומניות השימור, אנשים יותר צעירים בדרך כלל, שחיים מנסיקה לצלילה. הם פחות מתעניינים בניתוחים האלו, הם "תופסי גלים". לחלק מהם הגלים גורפים רווחים אסטרונומים, לחלק גורמים הפסדים שהיו גורמים לאנשים רגילים דיכאון כבד. אני נזהרת מהדיכאון הזה כמו משריפה, לכן אני אדם של גלים קטנים קטנים, מגלים על עצמך לא מעט דברים מפתיעים, במסחר בבורסה. לפעמים היא ממש מראה לאישיות. כי כשאני מרוויחה קצת, הלכי הרוח שלי קהים ואופוריים, ריקים ממחשבות קודרות או מאתגרות בכלל, ממוקדים ומכנייים כמו רובוט בשאלה: למכור? לקנות? וכשאני מפסידה, אני קצת מדוכדכת, ושואלת אם אפשר לנצח את האישיות, המזל, והרקע בכלל.

אחד הנושאים המטרידים ביותר עבור סוחרי הבורסה הקטנים היה האפשרות שפרץ יהיה שר האוצר. אני הצבעתי לו, כפי שאמרתי פה בעבר, כי מה זה שווה להרוויח כמה שקלים בבורסה, כשלהורים שלי אין פנסיה?

נו, אתם בטח חושבים עכשיו,  כמה היא תטריח עד שתספר אם הרוויחה וכמה. התשובה האמיתית היא שאני לא יודעת . עוד לא ישבתי לשקלל את זה, הרווחים המשניים  שעליהם כתבתי חזקים מידי כרגע, ואולי התשובה קצת מפחידה.

 

17 תגובות

 1. לא מתחיל לסחור במניות , וזה למרות שאני עוקב כבר שנים אחר הבורסה, זה שאני יודע שאם אני אתחיל אז אני אתעסק בזה יותר מדי זמן. כל פעם אני כמעט מתפתה אבל מצליח לעמוד בפרץ.

 2. היא כדברי מיכאל איתן בנאומו בכנסת (ארץ נהדרת, שם, שם)
  "לצאת, לצאת, לצאת, לצאת, לצאת, לצאת!"

  סתם, לא מבין בזה.

 3. ריקי, אני חושב שלאנשים כמותנו עדיף לנקוט בדיוק במדיניות שלך, כלומר להרוויח קצת ולהפסיד קצת, ולקוות לצבירת רווחים לאורך זמן. מומחה מט"ח שיתף אותי בפתגם שלו בעניין: "חזירים קטנים אוכלים. חזירים גדולים – אוכלים אותם". לפיכך הוא מציע להיות חזיר קטן – כלומר להרוויח את ה-10-20 אחוז ולעוף. לפחות עד שתביני יותר במה שאת עושה, כלומר תלמדי לקרוא מאזנים בצורה מקצועית, או לפחות תכירי אנשים שיתנו לך מידע (פנימי?) אמיתי שאפשר לבנות עליו.
  בהצלחה, כמובן.

 4. כדי ללמוד לעומק איך לנתח סיכוי וסיכון צריך זמן, הרבה זמן. לאחרונה הכרתי מישהו שהמידע שלו שווה, אבל אני עדיין עושה צעדים קטנים, כי הוא סוחר 12 שנים, ולי כבר אבוד. בינתיים הוא דופק סכומים אגדיים ואני עושה את תקציב הבגדים… כך שאני מאוד מסכימה עם העצה שנתן לך המומחה. משתדלת לשלוט בגרידיות ובפנטסיות. לגבי מידע פנימי, צריך להיזהר מאוד, מאוד. אתה לא מאמין כמה הרצות סמויות יש בתחום הזה. (לומדים לזהות).

  מעניין שדה מרקר טוענים שברגע ש"גברת כהן מחדרה" (זו מסעודה משדרות שלהם) נכנסת לבורסה, הכרישים צריכים לברוח. יש המון שוביניזם בתחום הזה.

 5. תגידי תודה שנתנו לך עצה טובה. שעון הנפילה מתחיל לתקתק ברגע שאנשים כמוך, suckers שלא מבינים מהחיים שלהם, נכנסים לבורסה וקונים מהכרישים במחיר מופקע את המניות שהם רכשו בנפילה הקודמת

 6. בואנה, את מחליפה ניירות כמו גרביים, בשביל אחת שלא מבינה. רק על העמלות בטח שילמת כבר חצי מההון שלך. אבל בכל מקרה, שיהיה בהצלחה.

 7. איפה הפורומים?
  איפה ואיך את סוחרת?
  מה זה ביטריידר?
  עושה חשק גם לי להיות גברת כהן מחדרה

 8. מאז שהכרתי את הבורסה לפני כ-12 שנה , אני מוצא את עצמי מתעסק יותר ויותר בה , וכן יום אחד אתם תשמעו עליי(!!!).עד לאחרונה ניהלתי מיני פורום אבל לפני כ-3 שבועות עברתי לנהל את הפורום המתיימר להיות מס' 1 בנושאי שוק ההון והבורסה.

  לפני כחודש התראתי על מנייה שהיא מתומחרת מאד זול ושלדעתי שווה השקעה כולם טענו כי אני מריצן כיוון שעד אותו יום הייתה עלומת שם ללא מחזורים גדולים אבל אט אט הבינו כולם כי אכן מנייה זו היא מציאה שקשה לאתר בימים הללו ותוך כחודש ממניה שאף אחד לא הכיר הפכה המנייה הנ"ל לשם ידוע בכל פורום המכבד את עצמו.

  לא רוצה להשתחצן כי אינני טיפוס כזה אך הרווחים שגרפתי על האופ' של מנייה זו היא כמשכורתי השנתית!!!

  לסיכום:הבורסה איננה מסוכנת כלל , צריך לדעת איך להתנהג איתה , לדעת לזהות את המציאות ולהיזהר מ"המציאות" ולגבי הגולשים בפורומים אל תסמכו על כל אחד , לימדו להתחקות אחרי המובילים בפורום , עקבו אחרי מה שהם אומרים ואחרי שהם יוכיחו את עצמם , רקמו עימם קשרים.

  נ'

 9. כל מילה שאמר נ', שהוא האס שלי לאחרונה בתחום המטורף הזה. אכן, עוד תשמעו עליו.

 10. אם אנשים לא יצירתיים שלא יודעים עברית מצליחים, אין לי ספק כמה אנשים יצירתיים ובאמת חכמים יכולים לעשות בבורסה. כל עבודה, כשהיא נעשית על ידי מוח חזק, אנליטי ויצירתי יכולה להיעשות טוב יותר.

  ואם אתה לא רוצה להשתחצן, למה אתה עושה את זה?
  אם כן, לך על זה עד הסוף ותהנה, בלי פולניות.

 11. על מה בדיוק אתה מדבר נבו?

  אם אתה קורא לזה שחצנות אז שיבושם לך …
  כתבתי את מה שכתבתי כדי להראות לאנשים שהבורסה היא לא דבר מסוכן כל עוד יודעים כיצד להתייחס אליה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *